Róże Różańcowe
Modlitwa różańcowa jest najpiękniejszą modlitwą maryjną. Według starej tradycji kult różańca objawiony został przez Matkę Bożą św. Dominikowi, któremu to przekazała przesłanie: Dzieci moje odmawiające różaniec, będą się cieszyć w niebie szczególna chwałą. Ci, którzy mają nabożeństwo do różańca, mogą być pewni zbawienia swego.
Modlitwa różańcowa była ulubioną modlitwą papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty tak mówił o niej: Różaniec jest moją codzienną
i umiłowaną modlitwą… I muszę powiedzieć, że jest modlitwą cudowną w swej postaci i swej głębi. Zaś podczas V pielgrzymki do Polski powiedział do swoich rodaków …za pośrednictwem Maryi, uczyńcie z różańca słodkie pęta, wiążące was z Bogiem.
Modlitwa na różańcu jest modlitwą za wszystkich ludzi świata żywych i umarłych, jest modlitwą wspólną. Matka Boża pragnie wspólnej modlitwy różańcowej, wielokrotnie wyraziła w Lourdes, Fatimie i innych miejscach objawień. Różaniec jest modlitwą zaoszoną przez wstawiennictwo Matki Najświętszej do Boga odmawianą na zestawionych paciorkach, które tworzą jakby bukiet róż ku czci Maryi.
W naszej parafii modlitwę tę podejmują ci, którzy szczególnie ją ukochali, którzy w skupieniu i kontemplacji rozważają tajemnice z
życia Jezusa i Jego Matki i tworzą 33 róże różańcowe (24 róż kobiecych i 9 męskich).
Ponieważ każdy jubileusz to nie tylko czas wspólnego świętowania, ale również podsumowania i refleksji, warto sięgnąć pamięcią do czasów, kiedy one się tworzyły i krótko prześledzić ich los.
Z przekazów ustnych oraz zapisów w „Księdze Żywego Różańca” dowiadujemy się, że pierwsze kółka różańcowe powstały jeszcze przed I wojną światową, a następnie w okresie międzywojennym i po II wojnie w parafii Górno, do której należeli łowiszczanie. Ponieważ odległość wsi Łowisko od kościoła w Górnie była znaczna i parafianie mieli do pokonania pieszo od 3 do 6 km (
w zależności od miejsca zamieszkania) zmiany tajemnic różańcowych odbywały się w pierwszą niedzielę miesiąca w domach przełożonych. Członkowie poszczególnych róż zbierali się „w dużej izbie”, wspólnie odmawiali cząstkę różańca Św., Litanię, śpiewali pieśni kościelne, a w okresie Wielkiego Postu „Gorzkie Żale”. Po wspólnej modlitwie przełożeni, .zmieniali” tajemnice, które każdy
z wielkim szacunkiem całował (gesty te przetrwały do dnia dzisiejszego).
Po II wojnie światowej zmiany tajemnic różańcowych odbywały się w kościele parafialnym w Górnie również w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. zwanej sumą.
Odprawiane było wówczas nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, podczas którego odmawiano dziesiątek różańca, śpiewano pieśni maryjne. Członkowie róż podchodzili do swoich przełożonych, oddawali tajemnice, a otrzymywali inne, które to stawały się częścią ich codziennej modlitwy w ciągu nadchodzącego miesiąca.
Za czasów sprawowania funkcji proboszcza przez ks. Stanisława Mazura zmiany tajemnic różańcowych odbywały się również
w pierwszą niedzielę miesiąca, ale podczas nieszporów i przebiegały podobnie jak to miało miejsce wcześniej w Górnie.
W kwietniu 1989 r. podczas Misji św. ks. Eugeniusz Pyda – dominikanin z Jarosławia – wygłosił naukę o Różańcu Św., nadał patronów każdej róży oraz przypomniał w jakie dni członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego. Są to:
– dzień przyjęcia do Żywego Różańca,
– Narodzenie Pana Jezusa,
– Zmartwychwstanie Pańskie,
– Zwiastowania NMP (25 marca),
– Wniebowstąpienie Matki Bożej (15 sierpnia),
– Królowej Różańca św. (7 października),
– Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia),
– Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego).
Obecnie zmiany tajemnic różańcowych odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca po sumie. Po wspólnej modlitwie na różańcu przełożeni róż podchodzą do stopni ołtarza, gdzie ks. proboszcz Marek Ryba błogosławi tajemnice, które to następnie przełożeni rozdają swoim członkom.
Śledząc historię róż różańcowych można zauważyć, że przełożeni pełnili swoją funkcję do śmierci lub w podeszłym wieku przekazywali ją najczęściej swoim bliskim krewnym.
Warto również nadmienić, że do poszczególnych róż należą osoby starsze, jak również młodzi, a nawet dzieci. Jest to piękna forma wspólnej modlitwy niezależnie od wieku, zawodu czy statusu materialnego.
Róże różańcowe w parafii Łowisko są znakiem świadomości religijnej i zaangażowania wiernych w życie Kościoła. Do grupy Róż Różańcowych należą:
Róże różańcowe żeńskie:
Róża św. Dominika – Józefy Zarzyckiej
Róża Aniołów Stróżów – Heleny Kida
Róża Dzieciątka Jezus – Katarzyny Serwatka
Róża św. Marka – Czesławy Biały
Róża N.M.P. Matki Kościoła – Barbary Kida
Róża Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – Zofii Wójcik
Róża Nawiedzenia N.M.P. – Moniki Sałęga
Róża św. Alberta Chmielowskiego – Marii Baran nr domu 144
Róża Matki Bożej Fatimskiej – Marii Gumieniak
Róża św. Katarzyny ze Sieny – Zofii Łyko
Róża Matki Bożej Częstochowskiej – Antoniny Rembisz
Róża Zwiastowania N.M.P. – Marii Tupaj
Róża Matki Bożej Różańcowej – Haliny Baran
Róża św. Anny – Katarzyny Kiełb
Róża św. Piotra i Pawła – Janiny Krasoń
Róża Matki z Lourdes – Zofii Kida
Róża Wniebowzięcia N.M.P. – Marii Kida
Róża Matki Bożej Anielskiej – Anieli Nizioł
Róża Matki Bożej Bolesnej – Józefy Dudzik
Róża Narodzenia N.M.P. – Anny Krasoń
Róża Matki Bożej Gromnicznej – Stanisławy Zięba
Róża Świętej Bożej Rodzicielki – Jadwigi Gancarz
Róża św. Teresy od Dzieciątka Jezus – Marii Maran nr domu 154
Róża św. Jacka – Pauliny Bernat
Róże różańcowe męskie:
Róża św. Ignacego Antiocheńskiego – Józefa Kidy
Róża bł. Czesława – Stanisława Ruszaka
Róża św. Wojciecha – Mieczysława Kidy
Róża św. Franciszka z Asyżu – Stanisława Dudzika
Róża św. Józefa – Jana Zięby
Róża św. Jana Chrzciciela – Zbigniewa Wojdyły
Róża św. Stanisława ze Szczepanowa – Edwarda Rembisza
Róża św. Maksymiliana – Edwarda Bąka